Podkładki filcowe

Podkładka a podstawka – czy to to samo?

Podstawka i podkładka to słowa, które brzmią bardzo podobnie. Nie bez powodu są więc często używane zamiennie. Teoretycznie nie ma w tym nazewnictwie błędu, jednak między tymi dwoma przedmiotami można zauważyć różnicę w funkcjonalności i przeznaczeniu. W dzisiejszym artykule postaram się Wam to dokładniej przedstawić. Opowiem Wam również, dlaczego zarówno podkładki, jak i podstawki z filcu są świetnym rozwiązaniem do domu czy biura. Zapraszam do lektury!

Podkładka a podstawka czy to jest to samo?

Aby dokładnie przedstawić różnicę między podkładką a podstawką, posłużę się wyjaśnieniem tych słów, które przedstawia słownik języka polskiego. Definicji podkładki jest kilka. Nasz rodzimy słownik przedstawia podkładkę przede wszystkim jako „to, co jest podłożone pod coś”. Podkładką opisujemy także dokument usprawiedliwiający bądź coś potwierdzający, a także jako „płytkę wprowadzaną między elementy konstrukcji w celu ich właściwej współpracy, oddzielenia ich od siebie itp.”. Natomiast jeśli chodzi o podstawkę, możemy przeczytać, że jest to „rzecz, na której coś stoi, opiera się” lub że jest to „dolna część jakiegoś przedmiotu”. Z powyższych definicji jasno wynika, że są to przedmioty dość podobne, jednak zasadnicza różnica wynika z ich zastosowania, o czym szerzej poniżej ?

Jakie są różnice między podkładką a podstawką?

Idąc tropem definicji językowej, podkładka służy stawianiu na niej pewnych przedmiotów, głównie celem zabezpieczenia powierzchni. Świetnym przykładem podkładki jest podkładka pod kubek bądź podkładka pod talerz. Natomiast funkcją różnorodnych podstawek jest przytrzymywanie przedmiotów. Najczęściej podstawka nie jest gładkim przedmiotem, a posiada na przykład nóżki, na których stoi. Na niej z kolei umieszczany jest przedmiot. Jak można zauważyć w najpopularniejszej internetowej wyszukiwarce, do często wyszukiwanych wyrażeń z podkładką w roli głównej należą m.in. podkładki pod kolumny, podkładki pod laptopa czy podkładki pod kwiaty czy podstawka do samochodu. Z tych wyrażeń można łatwo wydedukować, że służą właśnie do podtrzymywania czegoś :). Niemniej, jak już wspomniałam we wstępie, podstawka i podkładka stosowane są wymiennie. Z tego też względu, zarówno podkładki, jak i podstawki – wykonane rzecz jasna z filcu, znajdziesz w mojej manufakturze?

Dlaczego materiał z filcu jest świetnym rozwiązaniem dla podkładek i podstawek?

Podkładka pod kubek czy talerze to bardzo przydatny gadżet, pełniący zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. W wielu sklepach znajdziemy podkładki wykonane z różnych materiałów. Im niższa ich cena, a materiał wątpliwej jakości, tym większa szansa, że przedmioty te nie posłużą nam zbyt długo. W Felt Label znajdziesz ogromną kolekcję podkładek pod kubek i talerze – w rozmaitych kolorach i wzorach, które wykonane zostały z syntetycznego ekologicznego filcu. Zastosowanie takiego materiału dzięki nowoczesnej technologii laserowej umożliwia po pierwsze – wycięcie podkładek w ciekawych wzorach (szczególnie polecam sezonowe podkładki z filcu na Boże Narodzenie czy Wielkanoc), po drugie – stworzenie trwałego przedmiotu, który skutecznie zabezpieczy stół w kuchni czy jadalni. Przybrudzenie filcu nie sprawi, że dodatek nada się do kosza – wręcz przeciwnie. Jest bardzo łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji, więc jest to produkt naprawdę bardzo trwały. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że podkładki mogą Wam służyć latami – oczywiście pod warunkiem właściwej konserwacji ?.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.