Filc

Czy filc jest ekologiczny?

Filc to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych. Już wiele lat przed naszą erą produkowano ten materiał, używając go do różnego rodzaju przedmiotów. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić filc wytwarzany z wełny i filc syntetyczny. Dzięki specyficznym właściwościom tego drugiego filcu, można z niego wykonywać bardzo estetyczne i trwałe produkty. Jak i z czego powstaje filc syntetyczny oraz co warto wiedzieć na jego temat, dowiecie się z poniższego artykułu!

Czy filc jest ekologiczny?

Współcześnie coraz więcej uwagi poświęcamy ekologii. Dla wielu osób pochodzenie materiałów, z których wykonywane są produkty, stanowi pierwszorzędne znaczenie. Filc syntetyczny, z którego tworzone są wszystkie produkty marki Feltlabel to materiał w 100% ekologiczny, ponieważ pochodzi z recyklingu włókien poliestrowych z przetworzonych butelek PET. Powstaje on w procesie spilśniania, czyli łączenia włókien w zwartą masę. Dzięki temu dbamy o środowisko naturalne, obniżając destrukcyjny wpływ plastiku i zyskujemy bardzo trwały materiał, z którego można tworzyć estetyczne produkty wysokiej jakości. Filcowe elementy dekoracyjne oraz torebki są więc doskonałym wyborem dla wszystkich osób stawiających na ekologiczne rozwiązania.

Jak dokładnie powstaje filc syntetyczny?

Filc syntetyczny, dzięki charakterystycznemu procesowi spilśniania, któremu jest poddawany podczas produkcji, jest bardzo sztywny i trwały. Jego włókna wiązane są metodą igłowania i poddawane stabilizacji termicznej. Dzięki nowoczesnym technologiom otrzymujemy bardzo wytrzymały, gładki materiał, występujący w wielu wersjach kolorystycznych. Filc syntetyczny produkowany jest w różnych grubościach, od jednego do sześciu milimetrów. Najcieńszy stosowany jest głównie do dekoracji, ponieważ jest łatwy w cięciu, formowaniu i szyciu. Dzięki sztywności i wytrzymałości (uzyskanymi poprzez charakterystyczne zbijanie się poszczególnych warstw włókien w momencie produkcj) jest to materiał idealnie nadający się do wytwarzania produktów codziennego użytku, takich jak chociażby podkładki czy torebki.

Czym charakteryzuje się ekologiczny filc syntetyczny?

Jak już wspomniałam wyżej, proces spilśniania w momencie produkcji filcu sprawia, że jest to materiał o specyficznych i bardzo użytecznych cechach. Ceniony jest za swoją trwałość, wytrzymałość, a jednocześnie – lekkość (co w przypadku torebek ma bardzo istotne znaczenie!). Ekologiczny filc syntetyczny nie gniecie się, więc nie wymaga prasowania, doskonale pochłania wilgoć i nie zniekształca się. Jest bardzo łatwy w czyszczeniu i konserwacji. Wysoka jakość materiału sprawia z kolei, że produkty wykonane z filcu służą nam przez długi czas. Co ciekawe, filc syntetyczny wykorzystywany jest nie tylko do produkcji elementów dekoracyjnych czy torebek. Z powodzeniem stosowany jest również w przemyśle budowniczym, motoryzacyjnym czy meblarskim.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.