Coraz większa popularność produktowych filcowych sprawia, że pojawia się wiele pytań dotyczących pielęgnacji tego materiału. Aby torebka filcowa, czy też inny element dekoracyjny, służyły nam jak najdłużej, należy przede wszystkim w odpowiedni i delikatni sposób zadbać o czystość produktu. Przeczytajcie poniższy artykuł – dowiecie się z niego dokładnie, jak we właściwy sposób czyścić filc!
Jak czyścić filc „na sucho”?
Produkty wykonane z filcu można czyścić na dwa sposoby. Pierwszy z nich nie wymaga stosowania wody. Od razu muszę tutaj zaznaczyć, że w zdecydowanej ilości zabrudzeń czyszczenie filcu „na sucho” jest wystarczające. Drobne paprochy czy niewielkie zabrudzenia nie wymagają prania. Regularne strzepywanie i oczyszczanie torebki nie powinno dopuścić do zbyt dużego zabrudzenia. Kulki filcowe, których pojawienie się na produktach jest normalnym efektem użytkowania, można usunąć przy wykorzystaniu maszynki do golenia, golarki do ubrań czy nawet rolki z taśmą klejącą.
Jak czyścić filc „na mokro”?
Jeśli zabrudzenia na Twoich produktach filcowych wymagają już użycia wody i detergentu, do wyboru masz dwie opcje – pranie ręczne lub pranie w pralce w niskiej temperaturze. Filc syntetyczny, z którego wykonuję moje produkty spokojnie można prać w pralce, przy ok. 30 stopniach Celsjusza. Decydując się na czyszczenie filcu w pralce należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wyżymać i nie wykręcać materiału, ponieważ może on ulec deformacji. Wyprany produkt należy suszyć „na płasko”, trzymając się z daleka od gorącego powietrza, na przykład kaloryfera. Filc schnie bardzo szybko, więc nie musicie długo czekać na efekty prania!
W przypadku prania ręcznego obowiązują podobne zasady, jak w praniu automatycznym – nie używamy mocnych, chemicznych detergentów i nie wykręcamy filcu.
Jak czyścić filc – dodatkowe wskazówki
Każda posiadaczka filcowych dodatków pragnie, aby służyły one jak najdłużej. Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych wskazówek, które ułatwiają pielęgnację filcu i sprawią, że jego użytkowanie będzie jeszcze przyjemniejsze:
- jeśli pierzecie filc w pralce, pamiętajcie o niskiej temperaturze (30 stopni Celsjusza) oraz niskich obrotach. Nigdy nie stosujcie wybielacza!
- woda zarówno do prania ręcznego, jak i tego w pralce, powinna mieć stałą temperaturę. W innym przypadku filc może się skurczyć lub zniekształcić,
- w przypadku zmechacenia produktu z filcu usuńcie kulki filcowe rolką z klejem do czyszczenia ubrań lub maszynką do golenia,
- żeby jeszcze bardziej zabezpieczyć filc (także przed wodą!) możecie użyć preparatu do zamszu, co będzie idealną impregnacją.