Boże Narodzenie

6 niebanalnych pomysłów na dekoracje świąteczne

W wielu różnych sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy mnóstwo dekoracji do domu na Boże Narodzenie. Wykonane są z rozmaitych materiałów i mają ogrom zastosowań. Jednak jeśli zależy Ci na oryginalnych dekoracjach, warto zwrócić uwagę na produkty filcowe, chociaż nie tylko. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci 6 niebanalnych pomysłów na dekoracje świąteczne, które możesz zakupić wygodnie, nie wychodząc z domu w zimowe dni!

Oryginalna choinka świąteczna

Zdecydowanej większości z nas trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Co ciekawe, tradycja ubierania świątecznego drzewka wcale nie pochodzi z wierzeń chrześcijańskich! Co więcej, kościół na początku traktował dekorowanie drzewek jako pogański zwyczaj, w związku z czym mocno ten pomysł krytykował. W Europie tradycja ozdabiania choinki wzięła swój początek z Niemiec, gdzie najwięcej było wyznawców protestanckiej religii. Bardzo szybko jednak w kolejnych krajach choinka zyskiwała na popularności, a w Polsce tradycja ta przywędrowała dopiero z pruskim zaborem, na przełomie XVIII i XIX wieku. Współcześnie udekorowana choinka to must have we wszystkich domach, nawet niekoniecznie chrześcijańskich. W wielu domach choinkę stawia się tuż przed Wigilią, ale coraz więcej osób decyduje się na jej postawienie już na początku grudnia!

Jeśli choinka, to koniecznie – ozdoby! Coraz więcej osób nie kupuje już żywych choinek. Przeważają sztuczne drzewka, jednak warto zwrócić też uwagę na inne rozwiązania! Oryginalna choinka świąteczna może być wykonana z różnych materiałów – drewna, filcu, szkła, a nawet wszelkich przedmiotów pochodzących z recyklingu! Wiele osób docenia minimalizm, więc niecodzienne choinki świetnie wpasowują się w ten trend, jak również w styl mieszkania. Oryginalne choinki świąteczne można postawić na ziemi, kredensie, stole, a nawet zawiesić na drzwiach czy oknie. Wszystko zależy od naszego pomysłu i możliwości – również tych przestrzennych.

Tutaj propozycja mojego autorstwa: minimalistyczna choinka, wykonana z połączenia mojego ulubionego filcu i drewna

Ozdoby filcowe na stół świąteczny

Ozdabiając mieszkanie na Boże Narodzenie trudno zapomnieć o stole świątecznym, przy którym spotykamy się z najbliższymi osobami. To przy stole spędzamy Wigilię, jak również kolejne dni świąt – biesiadując, rozmawiając i śpiewając kolędy. Okres świąteczny wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego ozdoby filcowe na stół świąteczny to doskonały pomysł na wprowadzenie bożonarodzeniowego klimatu do domu czy mieszkania. Co na świątecznym stole może się znaleźć?

Podkładki i kieszonki z filcu

Moja podstawowa propozycja na stół świąteczny to dwa w jednym: świąteczna dekoracja i praktyczność. To zapewnić nam mogą świąteczne podkładki i kieszonki z filcu. Podkładki pod talerze i kubki to sposób na zabezpieczenie stołu – jeśli nie stosujemy na przykład obrusów. Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie świątecznego stołu bez takiego nakrycia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować takie podkładki pod talerze – szczególnie, jeśli będą się odznaczać kolorystyką. Boże Narodzenie mi osobiście kojarzy się z czerwienią i zielenią, więc podkładki w takim kolorze i o świątecznym kształcie świetnie będą się komponować z białym obrusem ?

Poza podkładkami, nowością od jakiegoś czasu w moim sklepie są filcowe kieszonki na sztućce. Te również z okazji świąt Bożego Narodzenia powinny być tematyczne. Kieszonki z filcu mogą współgrać z podkładkami, ale świetnie będą się też prezentować bez podkładek – jako dodatkowa ozdoba na świątecznym stole.

Filcowe kieszonki zaprowadzą porządek na stole i we wspaniały sposób wyeksponują blask sztućców, niezależnie do ich kształtu i koloru. Tematycznym świątecznym dodatkiem może być też filcowy pierścień na serwetkę, na przykład w kształcie jelonka.

Wianek bożonarodzeniowy w nowej odsłonie

Czy na stole świątecznym warto umieszczać jeszcze inne dekoracje? Jak najbardziej! Będzie się na nim świetnie prezentował wianek świąteczny, który z powodzeniem można również zawiesić na ścianie, oknie czy na drzwiach. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo wianków z gotowymi ozdobami – bombkami czy szyszkami. Niebanalnym pomysłem będzie też wieniec bożonarodzeniowy wykonany z filcu. W przypadku świąt Bożego Narodzenia najlepiej sprawdzi się wianek ze śnieżynkami. Sam w sobie jest bardzo minimalistyczny, ale dzięki warstwom filcu wydaje się dwuwymiarowy. Może być postawiony na świątecznym stole w takiej surowszej formie, ale bez problemu można go dodatkowo ozdobić bądź dodać do niego dodatki, np. w postaci bożonarodzeniowych świec czy wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy!

Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne z filcu

Jeśli od czasu do czasu zaglądasz na mojego bloga bądź Instagrama zapewne wiesz, że zdecydowana większość moich produktów wykonana jest z filcu. Kocham ten materiał od lat, szczególnie za jego wytrzymałość, łatwość pielęgnacji i możliwość tworzenia z niego przeróżnych wzorów (dzięki wykorzystaniu laserowego plotera). Poza torebkami i praktycznymi artykułami do domu, w Felt Label duży dział stanowią ozdoby świąteczne z filcu, szczególnie te bożonarodzeniowe. Myślę, że jest to świetna alternatywa dla wątpliwej jakości produktów pochodzących z masowej produkcji.

Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne z filcu charakteryzują się również tym, że w ich wykonanie zostało włożone całe serce, począwszy od projektu, poprzez wykonanie z dbałością o najmniejsze detale, aż po piękne opakowanie. Jeżeli już jesteś moim klientem, zapewne co nieco na ten temat wiesz ?

Serdecznie zachęcam do kupowania ozdób świątecznych (chociaż nie tylko tych!) z małych, polskich manufaktur. To właśnie one potrzebują Waszego wsparcia, szczególnie w tych niełatwych czasach.

Okienne dekoracje świąteczne

Troszkę wyżej wspomniałam już o tym, że część ozdób, takich jak chociażby wianek świąteczny, można umieścić w różnych miejscach, również na oknie. Ale nie tylko wianki mogą się sprawdzić jako niebanalne okienne dekoracje świąteczne! Filcowe zawieszki to drobna rzecz, ale cieszy oko! Można je zawiesić pojedynczo bądź w towarzystwie kilku zawieszek, mocując je na przykład do klamki okiennej bądź na szybie za pomocą gumowych przyssawek. W Felt Label znajdziesz filcowe zawieszki m.in. w kształcie gałązki jemioły, koników, “serduszek pierniczków”, gwiazdek czy choinek. Jak większość filcowych świątecznych dekoracji, również zawieszki możesz zamówić w dowolnym kolorze z palety.

Mam nadzieję, że poniższe podpowiedzi pozwolą Ci pomysłowo udekorować dom z okazji Świąt Bożego Narodzenia w oryginalny i niebanalny sposób. Pamiętaj, że jak to w życiu – warto postawić na jakość, a nie ilość ?.

Z najlepszymi świątecznymi życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności!

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.