Zdecydowana większość produktów Felt Label wykonana jest z ekologicznego, pochodzącego z recyklingu filcu syntetycznego. Nie jest to więc filc naturalny. W związku z właściwościami tego materiału, dzięki laserowemu cięciu można tworzyć z niego mnóstwo różnorodnych przedmiotów. Do tworzenia filcowych produktów używam filcu w dostępnej palecie kolorów. O kolorach filcu będzie właśnie dzisiejszy artykuł – serdecznie zapraszam do lektury ?
Farbowanie filcu – jak wygląda proces?
Do moich projektów filcowych używam już gotowego filcu w danym kolorze. To oznacza, że zamawiam u sprawdzonego producenta gotowy materiał, który następnie wycinam laserowo i formuję z niego pożądane kształty. Jak większość z Was już wie, używam wyłącznie syntetycznego filcu pochodzącego z recyklingowych włókien. Podobnie jak wełna, włókna te łatwo się farbuje – syntetyczny filc łatwo przyjmuje pigment, dzięki czemu można uzyskać bardzo żywe kolory. Farbowanie filcu to chemiczny proces, w którym używa się specjalnego barwnika do tkanin i gorącej wody (sam proces nosi wdzięczną nazwę kąpieli farbiarskiej). Jak więc widzicie, nie zajmuję się sama farbowaniem filcu – po prostu zamawiam już gotowy materiał w dostępnej palecie (paleta składa się z 20-tu kolorów i możecie ją zobaczyć przy niektórych produktach w moim sklepie).
Jak zadbać o kolor filcu?
W ostatnich latach filc wraca do łask, w związku z czym zainteresowanie filcowymi produktami systematycznie wzrasta. W moim sklepie szczególną popularnością, obok torebek wykonanych z tego materiału, cieszą się rozmaite dodatki do domu, przede wszystkim podkładki pod kubek i podkładki pod talerze. Jak część z Was być może już wie, przedmioty z filcu z mojej manufaktury możecie zamawiać w wielu kolorach. Jeśli zdecydowaliście się na przedmiot w innym kolorze niż szary (lub dopiero chcecie coś wybrać?), z pewnością zastanawiacie się, jak zadbać o filc, aby jego barwa była trwała przez dłuższy czas. Mam dla Was dobrą wiadomość – nie ma w tym nic skomplikowanego ?. Filc to materiał łatwy w czyszczeniu. Najlepiej jest go czyścić ręcznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby go wyprać (jeśli się mocno przybrudzi lub wyląduje na nim plama od napoju czy jedzenia). Należy jedynie pamiętać, aby robić to w niskiej temperaturze (maks. 30 stopni Celsjusza) i nie używać do tego mocnych, chemicznych środków. Nie można ich też wirować i stosować wybielaczy – to mogłoby wpłynąć na jakość koloru. Jednak stosując się do prostych zasad szybko zyskamy czyste przedmioty (filc w krótkim czasie wysycha), które nie zmieniają w żaden sposób kształtu ani pierwotnego koloru.
Teoria barw – jak dobrze dobrać kolory do Twojego domu?
Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, co ma odzwierciedlenie zarówno w ubraniach które na co dzień nosimy, jak i we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Decydując się na kupno dodatków do mieszkania warto więc kierować się przede wszystkim swoim własnym, unikalnym gustem, jak również charakterem wnętrz. Pomocna w tym będzie także tzw. teoria barw.
Teoria kolorów, nazywana również teorią barw to sposób na dobranie idealnych kolorów – zarówno podstawowych, jak i schematów kolorów dodatkowych. Możemy je podzielić przede wszystkim na kolory podstawowe: żółć, błękit i czerwień, drugorzędowe: fiolet, zieleń i oranż oraz kolory trzeciorzędowe, które powstają poprzez połączenie jednej podstawowej barwy, barwy drugorzędowej bądź dwóch barw dwurzędowych. Dzięki takiemu schematowi możemy stworzyć swój indywidualny projekt kolorów. Wyróżnia się 3 podstawowe metody ich łączenia. Pierwsza sprawdzi się w spokojnych, kojących wnętrzach i polega na stosowaniu różnych odcieni tej samej barwy – stąd metoda ta nosi nazwę monochromatycznej. Druga polega na łączeniu kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw, na przykład fioletu i błękitu. Ostatnia metoda, teoretycznie przeznaczona dla odważnych i lubiących eksperymenty – polega na łączeniu kontrastujących kolorów. Dzięki temu możemy zyskać wyraźny efekt. Przykładem metody kontrastujących kolorów może być pomalowanie wnętrza na stonowane kolory ziemi i stosowanie wyrazistych dodatków, na przykład czerwonych poduszek, podkładek czy zasłon.