Filc

Czy filc można prać w pralce?

Filc jest bardzo wdzięcznym, ekologicznym i praktycznym materiałem. Najbardziej popularne produkty wykonane z tego materiału to damskie torebki i różnego rodzaju elementy dekoracyjne do wnętrz, na przykład podkładki na stół. Wiele osób zastanawia się jednak, w jaki sposób należy dbać o filc. Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez moje klientki brzmi – czy filc można prać w pralce? W dzisiejszym artykule odpowiem na to pytanie!

Czy filc można prać w pralce?

Odpowiadając od razu – tak, filc można prać w pralce. Filcowe produkty będą służyć nam bardzo długo, jeśli w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Dobrą praktyką jest, aby niewielkie zabrudzenia usuwać ręcznie. Natomiast jeśli sytuacja wymaga już dokładniejszego czyszczenia, filc możemy prać w pralce na niskich obrotach, stosując program do tkanin delikatnych. Nie powinniśmy dopuszczać do używania czy przechowywania zabrudzonych produktów filcowych, ponieważ będą one trudne w doczyszczeniu i materiał znacznie straci na jakości.

Pranie filcu w pralce – o czym należy pamiętać?

Pranie filcowych produktów powinno mieć miejsce w niskiej temperaturze, wynoszącej ok. 30 stopni Celsjusza. Powinna być ona stała, ponieważ nagła zmiana temperatury wody może zaszkodzić materiałowi – może on się skurczyć lub zdeformować. Do prania filcu pod żadnym pozorem nie używamy wybielaczy. Powinny to być detergenty przeznaczone do prania wełny. Idealnie, jeśli w ich składzie będzie lanolina, dzięki której materiał zyskuje na miękkości. Kiedy wypierzemy już produkt filcowy, nie można go wykręcać czy wyżymać. Wyprany filc należy suszyć na płasko. W tym celu możemy użyć ręcznika, na którym ułożymy nasz produkt, wygładzając jego powierzchnię i nadając mu właściwy kształt.

Czego kategorycznie robić nie wolno?

Mimo, że pranie filcu w pralce jest możliwe, najlepiej jest robić to jak najrzadziej. Niewielkie zabrudzenia można usunąć piorąc produkt ręcznie – na mokro lub na sucho. Korzystając z ręcznego prania, należy przestrzegać posobnych zasad, co w przypadku prania w pralce, to znaczy: używać wody o niskiej temperaturze, nie dociskać i nie wykręcać materiału. Czynności, których kategorycznie nie powinniśmy robić, to przede wszystkim: wirowanie i suszenie filcu w prace, stosowanie do prania wody o różnej temperaturze, intensywne skręcanie, wyciskanie czy wyżymanie, suszenie w pozycji wiszącej czy na gorącym kaloryferze oraz prasowanie filcu.

Jeśli nie w pralce, to…

Jak wspomniałam już wcześniej, każdy produkt filcowy, nawet torebkę – możemy wyprać w pralce. Warto jednak robić to jak najrzadziej, a niewielkie zanieczyszczenia usuwać na sucho bądź korzystać z prania ręcznego. Podobnie jak w przypadku prania w pralce, wszelkie produkty filcowe (torebki, podkładki, bieżniki czy naszyjniki) możemy prać w niskiej temperaturze, maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza. W tym celu moczymy produkt w delikatnym detergencie do prania ręcznego. Niemniej ważna od prania jest dalsza pielęgnacja filcu – należy go suszyć “na płasko” i nie prasować.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.