Ciekawostki, Pytania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Postanowiłam zebrać najczęściej zadawane pytania dotyczące produktów Felt Label. Poniżej znajdziesz te pytania oraz odpowiedzi na nie.

1. Dlaczego zamówione przeze mnie podkładki pachną w charakterystyczny sposób? Nie podoba mi się zapach “spalenizny”. Czy produkt jest bezpieczny? Czy mogę coś z tym zrobić?

Wszystkie produkty (podkładki, maty, dekoracje, kosze) w Felt Label tworzone są z syntetycznego filcu, pochodzącego z recyklingu butelek PET. Aby nadać podkładkom pożądany wzór, wycinamy go ploterem laserowym. Urządzenie wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, co w połączeniu z syntetycznym materiałem powoduje jego delikatne nadpalenie. Stąd może wynikać nieprzyjemny zapach, kojarzący się wielu osobom z dymem lub po prostu – spalenizną.

Szczególnie intensywny zapach może dotyczyć produktów w czarnym kolorze. Skład czarnego filcu syntetycznego jest odrobinę inny niż pozostałych kolorów, co sprawia, że charakterystyczny zapach może się utrzymywać dłużej, niż na produktach o innych barwach.

Czy można coś z tym zrobić? Czy produkt jest bezpieczny?

Jeśli zapach jest dla Ciebie mocno wyczuwalny i drażniący, możesz rozłożyć swoje filcowe produkty w przewiewnym miejscu i dać im kilka dni. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz podkładki przepłukać ręcznie w letniej wodzie z płynem do płukania. Pamiętaj, aby podkładki filcowe suszyć na płasko, uprzednio odciskając ręcznikiem nadmiar wody.

Produkty Felt Label wykonywane są z ekologicznego materiału, więc są w 100% bezpieczne.

2. Jak dbać o filc? Jak go konserwować i czyścić? Czy mogę wyprać produkty stworzone z filcu?

Krótki poradnik, jak dbać o filc syntetyczny i o czym należy pamiętać:

Produkty wykonane z filcu syntetycznego można prać ręcznie w ciepłej wodzie. Do prania dodajemy płyn do płukania. Do suszenia należy produkt rozłożyć na płasko, wcześniej odciskając ręcznikiem nadmiar wody.

Aby usunąć powstałe kłaczki, paproszki i drobne zanieczyszczenia, należy użyć zwykłej rolki z klejem do czyszczenia ubrań.

Jeśli na swoim filcowym produkcie zauważysz pojedyncze zabrudzenia, których nie jesteś w stanie usunąć rolką, możesz produkt wypłukać pod strumieniem wody z kranu, stosując niewielką ilość detergentu do prania.

Aby Twoje produkty z filcu doskonale się prezentowały jak najdłużej, pamiętaj o ich systematycznym goleniu. Możesz w tym celu użyć najprostszej maszynki do golenia.
Produkt z filcu się zagniótł? Nic nie szkodzi! Możesz spokojnie go wyprasować żelazkiem. Pamiętaj jednak, aby zrobić to przez szmatkę z użyciem pary. Nie używaj też zbyt dużej mocy żelazka.

Czego nie robić, aby nie zniszczyć produktów z filcu syntetycznego?

Produktów wykonanych z syntetycznego filcu nie należy poddawać wybielaniu. Nie można ich także suszyć w suszarkach bębnowych, bo mogą ulec uszkodzeniu!

3. Na swoich produktach zauważyłam ostre krawędzie. Z czego to wynika?

Ostre krawędzie na produktach wynikają z techniki ich wykonywania. Aby uzyskać pożądany kształt, wycina się go urządzeniem laserowym. „Ostra krawędź” stanowi zabezpieczenie przed deformacją pożądanego kształtu, jaki nadajemy produktowi, a także drobnych elementów w wycinanych laserowo kształtach.

4. Czy filc syntetyczny jest wodoodporny?

Sam materiał, jakim jest filc syntetyczny nie jest wodoodporny. Jednak ma inną właściwość – bardzo szybko i łatwo schnie. Jeśli na produkcie filcowym pojawi się więcej wody, jej nadmiar można w szybki sposób usunąć ręcznikiem papierowym.

5. Czy produkty filcowe występują tylko w jednym odcieniu szarości? Nie można uzyskać jaśniejszych lub ciemniejszych tonacji tego koloru?

Wszystkie produkty Felt Label występują tylko w jednym odcieniu szarości. Przy niektórych produktach istnieje jednak możliwość wyboru innych kolorów niż szary.

6. Czy produkty w danym kolorze zawsze będą takie same?

Odcienie różnych kolorów mogą się między sobą czasami różnić. Jeśli zamawiasz podkładki kilkakrotnie, może się zdarzyć, że pomiędzy dostawami kolory nie będą idealnie takie same. Warto mieć to na uwadze, jeśli planujesz zakup zestawu – podczas tworzenia danej partii produktów używam tego samego materiału. W następnym cyklu produkcyjnym odcień danego koloru może się delikatnie różnić.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.