Filc

Czy filc można prasować?

Filc jest bardzo wdzięcznym materiałem, powracającym w ostatnich latach do łask. Najpopularniejsze produkty filcowe, które możemy spotkać, to przede wszystkim torebki i różnego rodzaju elementy dekoracyjne do domu – na przykład podkładki na stół czy bieżniki. Wiele moich klientek zwraca się do mnie z pytaniem, czy można prasować filc. W poniższym artykule postaram się na nie odpowiedzieć.

Czy filc można prasować?

Na to pytanie odpowiem dyplomatycznie – wszystko zależy od rodzaju filcu, z którym mamy do czynienia. Filcu syntetycznego nie ma potrzeby prać, ponieważ materiał ten dzięki swoim unikalnym właściwościom, po prostu się nie gniecie. W przypadku filcu z wełny, w ostateczności można go wyprasować, korzystając jednak z bardzo delikatnych programów, przeznaczonych do prasowania wełny czy jedwabiu. Prasowanie musi odbywać się oczywiście w jak najniższej możliwej temperaturze.

Właściwości filcu, które sprawiają, że ten się nie gniecie

Filcu syntetycznego nie prasujemy przede wszystkim dlatego, że jest to materiał, który w ogóle się nie gniecie. Filc syntetyczny, uzyskiwany z włókien poliestrowych, charakteryzuje się niebywałą odpornością i wytrzymałością. Poza tym – nie gniecie się i nie pęka, a jednocześnie jest materiałem bardzo elastycznym, umożliwiającym tworzenie wielu wyrobów – torebek, elementów dekoracyjnych, a nawet dywanów! Wyroby filcowe nie ulegają zniekształceniu nawet po praniu – zarówno ręcznym, jak i tym w pralce. Gwarantuje to sztywność, która jest efektem procesu spilśniania podczas produkcji w 100% ekologicznego filcu syntetycznego.

Co zrobić, aby filc służył nam jak najdłużej?

Wielokrotnie powtarzam, że produkty filcowe z Felt Label służą moim klientom przez bardzo długi czas, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z jej punktów jest więc nietraktowanie filcu gorącymi temperaturami. Dotyczy to zarówno wody, w której czyścimy filc (dla przypomnienia – filc pierzemy w niskich temperaturach – maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza), jak i żelazka, którego w przypadku filcu syntetycznego powinniśmy unikać.

Regularne czyszczenie produktów filcowych sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nim bardzo długo od momentu zakupu. Po praniu filc bardzo szybko schnie, wystarczy go krótko wysuszyć na płasko. Jeśli którykolwiek z produktów w trakcie użytkowania się zmechaci, w bardzo prosty i szybki sposób możemy usunąć kuleczki filcowe za pomocą używanej maszynki do golenia czy zwykłej rolki z klejem do czyszczenia ubrań.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.