Filc

Filc dekoracyjny a techniczny – czym się różnią?

Zaglądasz od czasu do czasu na mojego bloga bądź śledzisz mnie na Instagramie? Jeśli tak, na pewno doskonale wiesz, jaki materiał kocham najbardziej na świecie 😊. Od jego angielskiej nazwy bierze się zresztą nazwa mojego sklepu. Mowa oczywiście o filcu, który od jakiegoś czasu przeżywa istny renesans i wydaje mi się, że już na dobre zadomowił się w różnych dziedzinach, nie tylko w modzie czy dekoracjach.

Jednak filc filcowi nierówny. Już kilkakrotnie przybliżałam Wam wspaniałe właściwości tego materiału, ale coraz częściej otrzymuję od Was pytania o różnice w filcu technicznym i dekoracyjnym. To właśnie będą główni bohaterowie dzisiejszego artykułu.

Rodzaje filcu – najważniejsze informacje

Filc to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przecz człowieka. Najstarsze ślady wykorzystywania tego materiału znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji. Datowane są na 6500 lat przed naszą erą – na mnie robi to niemałe wrażenie.

Filc może być wytwarzany z wełny lub sierści zwierzęcej, ale również z włókien sztucznych. Wielokrotnie podkreślam, że do tworzenia moich produktów używam wyłącznie filcu syntetycznego, który pochodzi z recyklingu. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne, a filc syntetyczny ma również lepsze właściwości, o których dowiecie się więcej w dalszej części tego przewodnika.

Jednak na potrzeby tego artykułu czuję się w obowiązku przedstawić Wam wszelkie znane mi rodzaje tego materiału, a filc z wełny jest jednym z nich.

Ze względu na sposób wytworzenia, filc możemy podzielić na 2 rodzaje:

  • filc igłowany, nazywany również bitym – aby go otrzymać, włókna wełniane poddawane są procesowi spilśniania, a następnie “igiełkuje” się poszczególne warstwy specjalnymi igłami. Taka czynność umożliwia przeplatanie włókien przez runo. Finalnie otrzymujemy materiały twardszy i mocniejszy,
  • filc tkany – otrzymywanie go polega na spilśnianiu zewnętrznych warstw tkaniny, a sam proces spilśniania zmienia właściwości tkaniny. Jej struktura jest bardziej ścisła. Jest to rodzaj filcu delikatniejszy od bitego.

Z kolei ze względu na zastosowanie filcu, dzielimy go na :

  • dekoracyjny – dość cienki materiał, ale o bardzo wdzięcznych właściwościach. Jak sama nazwa wskazuje, świetnie nadaje się do tworzenia elementów dekoracyjnych,
  • techniczny – mocny, gruby materiał, występujący przede wszystkim szarym kolorze. Używany zarówno w przemyśle, jak i np. w rękodzielnictwie i tworzeniu przedmiotów w Felt Label 😊

Obu tym rodzajom filcu poświęcam dalszą część dzisiejszego artykułu:).

Filc dekoracyjny – pomysły na zastosowanie

Filc dekoracyjny to materiał delikatniejszy od technicznego – jest bardziej miękki. Jest bardzo przyjemny w dotyku, nie gniecie się i łatwo się z niego formuje różnego rodzaju wzory. Można bez problemu na nim wyszywać, obszywać, haftować i robić z nim różnego rodzaju cuda. Dzięki temu, że filc dekoracyjny jest wdzięczny w obróbce, znajduje on naprawdę szerokie zastosowanie. Tak szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich przykładów! Filc dekoracyjny ma bardzo równą i gładką powierzchnię, czyste krawędzie i występuje w soczystych barwach. Świetnie sprawdzi się przy tworzeniu różnego rodzaju elementów wyposażenia wnętrz, akcesoriów dekoracyjnych, a nawet zabawek.

Filc dekoracyjny można kupić w rolkach i arkuszach. Przy tworzeniu elementów dekoracyjnych wytrzymałość nie jest aż tak ważna, stąd materiał ten jest o wiele bardziej cienki niż filc techniczny, o którym więcej słów poniżej. Filc dekoracyjny kochają hobbyści, rękodzielnicy, ale również osoby zajmujące się na co dzień pracą z dziećmi, szczególnie pracą twórczą :)

Filc dekoracyjny raczej się nie strzępi, więc nie trzeba poświęcać czasu na jego obszywanie. Cienki materiał umożliwia jego łatwe modelowanie, podklejanie, zszywanie czy wycinanie kształtów. W tworzeniu różnego rodzaju cudnych rzeczy z filcu dekoracyjnego ograniczać nas może jedynie wyobraźnia, bo w żadnym razie materiał :)

Jak już wspomniałam, filc dekoracyjny łatwo się obrabia, co dotyczy też bezproblematycznego nanoszenia wzorów.

Ciekawym rodzajem filcu dekoracyjnego jest więc gotowy filc dekoracyjny we wzory – można na niego nanieść każdy wzór!

Filc dekoracyjny we wzory

Filc dekoracyjny we wzory znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju pracach artystycznych i plastycznych. Jest to materiał chętnie wykorzystywany w takich technikach, jak chociażby scrapbooking. Filc dekoracyjny we wzory przydatny też jest w szkołach i na świetlicach. Produkowany jest z włókien sztucznych, a następnie nanoszony jest na niego wydruk w pięknych, soczystych kolorach. Ten rodzaj filcu sprawdzi się również do tworzenia mat i podkładek – pod kubki, talerze, krzesła, a nawet do tworzenia poduszek czy samoprzylepnych dekoracji naściennych. Dużą zaletą filcu dekoracyjnego jest jego niska cena i powszechna dostępność – można go wygodnie kupić zarówno przez Internet, jak i w sklepach stacjonarnych.

Filc techniczny – czym się charakteryzuje?

Filc techniczny twardy – jak sama nazwa wskazuje, jest materiałem twardym i bardzo wytrzymałym. Grubość tego materiału jest o wiele większa niż filcu dekoracyjnego, czasem nawet o kilka centymetrów. Filc techniczny ma mocną strukturę i sporą porowatość. Charakteryzuje go również dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Niestraszne są mu wibracje, dlatego filc techniczny może być wykorzystywany do pakowania delikatniejszych towarów.

Najbardziej popularny jest filc szary i biały, a ich zastosowanie jest niesamowicie szerokie – wykorzystuje się go nawet w przemyśle budowlanym!

Filc syntetyczny techniczny występuje w różnych gramaturach.

Jest lekki, elastyczny, nie gniecie się i jest to materiał łatwy w konserwacji. Do produkcji tego filcu wykorzystywane są włókna poliestrowe i polipropylenowe – z filcu technicznego pochodzącego z recyklingu tworzę większość produktów w mojej manufakturze. Jest to materiał niezwykle odporny na uszkodzenia, nie chłonie wilgoci.

Filc techniczny twardy 4 mm

Filc techniczny twardy o grubości 4 mm to jeden z grubszych filców o bardzo szerokim zastosowaniu. Dzięki swojej grubości jest to materiał niesamowicie mocny i sprężysty. Nie ma tutaj mowy o rozciąganiu czy deformacji. Materiał taki można wykorzystać dwustronnie. Świetnie nadaje się do różnego rodzaju prac – nie tylko rękodzielniczych. Nie marszczy się i nie chłonie wilgoci. Ze względu na powyższe właściwości, filc techniczny 4 mm sprawdza się przy produkcji torebek, koszyków, podkładek, etui. Można w nim bez problemu laserowo wycinać piękne, dokładne wzory. Do przedmiotów bardziej miękkich i plastycznych polecam filc dekoracyjny :).

Sprawdź wysokiej jakości torebki z filcu

Co ciekawe, filc techniczny wykorzystywany jest również do tworzenia uszczelek czy elementów amortyzujących. Służy nawet zapobieganiu mieszania się warstw podłoża podczas budowy dróg! Jak więc widać, filc techniczny z włókien posiada niebywałe właściwości, które plasują go bardzo wysoko, jeśli chodzi o ilość rozmaitych zastosowań.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.