Filc

Przesadzanie kwiatów na wiosnę – co warto wiedzieć?

Wreszcie nadeszła upragniona przez wszystkich wiosna. Wprawdzie jest dość wczesna (więc jeszcze kapryśna), ale z każdym dniem będzie coraz lepiej! Nadejście wiosny to dla z wielu z Was świetny moment na różnego rodzaju porządki. Poza odświeżaniem domu, to również idealny czas na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Jak wiecie, sama posiadam dość sporą kolekcję roślin doniczkowych, stąd też postanowiłam temacie ich przesadzania poświęcić dzisiejszy artykuł.

Dlaczego należy przesadzać kwiaty?

Jeśli nie jesteś zawodowym ogrodnikiem, z pewnością nie raz zadajesz sobie właśnie to pytanie – czy muszę przesadzać moje kwiaty? Odpowiedź jest twierdząca – jak najbardziej powinniśmy, a nawet musimy przesadzać nasze domowe rośliny (o ile nie chcemy się z nimi na zawsze pożegnać). Wczesną wiosną, najlepiej w końcu marca lub na przełomie marca i kwietnia należy dokonać przeglądu naszych roślin domowych, niczym zębów u dentysty! Jest to szalenie ważne z dwóch powodów.

Po pierwsze, jeśli roślina nie ma w doniczce dostatecznej ilości miejsca, dosłownie zacznie się dusić. To z kolei sprawia, że jest ona słabsza, podatna na ataki szkodników i grzybów, a w efekcie nie prezentuje się zbyt dobrze. Jeśli doniczka jest za mała, a korzenie nie mają już miejsca do rozrastania, roślina może się złamać. Po drugie, jeśli zbyt długo nie zmieniamy ziemi w doniczkach, staje się ona jałowa, mało napowietrzona i nie dostarcza składników pokarmowych. Rośliny doniczkowe najlepiej jest przesadzać wczesną wiosną, ponieważ nie są one jeszcze całkowicie wybudzone z zimowego snu. Jeśli nie mamy na to czasu, nic nie szkodzi – spokojnie można to zrobić nawet do czerwca. Nie powinniśmy jednak przesadzać roślin zimą i jesienią.

Przesadzanie kwiatów – przydatne informacje

Częstotliwość przesadzania roślin do nowych doniczek powinniśmy dostosować do ich wieku. Jeśli posiadamy w domu rośliny bardzo młode, doniczki powinny być zmieniane każdej wiosny. Rośliny kilkuletnie możemy przesadzać średnio co 2-3 lata. W przypadku roślin wieloletnich wystarczy natomiast zmieniać wierzchnią warstwę ziemi, aby była świeża i tym samym dostarczała roślinom jak najwięcej składników odżywczych. Doniczka, do której przesadzać będziemy rośliny nie może być o wiele większa od poprzedniej. Wystarczą 2-3 centymetry większej średnicy. Nie należy jednak również przesadzać w drugą stronę – w zbyt dużej doniczce roślina nie będzie dobrze i zdrowo się rozwijać. Koniecznie musi posiadać ona otwór.

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką dużych roślin, tych nie polecam przesadzać :). W takim wypadku wystarczy jedynie wymienić ziemię na bardziej żyzną. Niezależnie od wielkości donicy, musimy zadbać także o przepływ powietrza i wody, czyli mówiąc fachowym językiem – w donicy musi znajdować się drenaż. Umożliwia on odpływ nadmiaru wody. Drenaż można wykonać z różnych materiałów – chociażby żwirku czy keramzytu. Warstwa drenażu musi być dopasowana rozmiarów naszej donicy. Zanim przystąpimy do czynności przesadzania, rośliny powinny zostać dobrze podlane, aby podłoże było namoknięte. To z kolei ułatwi nam wyjęcie bryły korzeniowej.

Czy przesadzanie roślin wiąże się z tym, że trzeba będzie kupić ogrom nowych doniczek? Absolutnie nie! :)

Filcowe osłonki na doniczki

Jeśli przesadzamy rośliny i mamy do dyspozycji stare doniczki, które rozmiarem będą się nadawać, wystarczy w prosty i łatwy sposób odmienić ich wygląd. Ponieważ w swoim domu i pracowni posiadam sporą kolekcję kwiatów, sytuacja naturalnie wymusiła stworzenie osłonek z filcu, które postanowiłam wprowadzić do stałej oferty mojego sklepu. Filcowa doniczka, a właściwie – osłonka na doniczkę, jak większość produktów Felt Label została wykonana ze sztywnego, ekologicznego filcu o grubości 4 milimetrów. Posiada ozdobne sznurowanie. Dzięki walcowatemu kształtowi osłonki można w łatwy i szybki sposób umieścić “w niej” doniczkę, nawet jeśli ta jest bardzo stara, zniszczona lub nawet dość mała. Standardowo osłonka na doniczkę występuje w szarym kolorze, jednak jeśli życzysz sobie stworzenia serii doniczek w różnych kolorach – skontaktuj się ze mną – na pewno coś wymyślimy :). Filcowe osłonki na doniczki świetnie nadają się do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, gdzie królują stonowane kolory, takie jak biele, szarości i beże.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.