Dekoracje swiąteczne

Choinka bożonarodzeniowa – postaw na oryginalne i ekologiczne dekoracje świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najprzyjemniejszych wydarzeń w całym roku. Przygotowania do tego czasu rozpoczynają się już w listopadzie. W sklepach pojawia się masa ozdób i dekoracji, a w galeriach grane są już znane i lubiane hity. Generalnie większość osób ogarnia szał zakupowy, jedni chcą kupić prezenty i ozdoby świąteczne wcześniej, drudzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. W tym całym około-bożonarodzeniowym szaleństwie nie można zapomnieć… O choince! Nic w tym dziwnego – to jedna z tradycji, bez której trudno wyobrazić sobie rodzinne świętowanie. W dobie masowości warto postawić na oryginalne i ekologiczne choinki, które nadadzą wyjątkowego klimatu w każdym domu i mieszkaniu.

Choinka bożonarodzeniowa – wielowiekowa tradycja

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale strojenie choinki wiąże się jeszcze z czasami… Przedchrześcijańskimi! Nasi przodkowie już wieki temu wierzyli, że choinka jest gwarantem boskiej przychylności i chroni przed działaniem demonów. W starożytności z kolei wiecznie zielonym roślinom (takim jak sosna czy jodła) przypisywano lecznicze, a nawet magiczne właściwości.

Samo drzewo, szczególnie iglaste, w wielu kulturach uznaje się za symbol trwania, życia, odradzania i płodności. Drzewa ofiarowano zatem przodkom i “bogom”, z nadzieją na urodzaj, obfitość czy szczęście w miłości. W późniejszym czasie tradycję przystrajania choinek na Boże Narodzenie wprowadzili protestanci niemieccy, a jednym ze znanych zwolenników tego zwyczaju był inicjator reformacji i współtwórca luteranizmu – Marcin Luter.

Co ciekawe, początkowo choinki wieszano pod sufitem, kierując jej czubek do dołu. Jak łatwo się domyślić, ta sympatyczna tradycja ozdabiania drzewek na święta Bożego Narodzenia szybko rozprzestrzeniła się na całym Starym Kontynencie. Jednak do Polski zawitała dość późno i pojawiła się przede wszystkim wśród warszawskiego mieszczaństwa na przełomie XIX i XX wieku. W okresie międzywojennym choinki zaczęły pojawiać się na polskich wsiach. Bardzo szybko zielone drzewko stało się istotnym symbolem chrześcijańskim, będącym dla wierzących nawiązaniem do rajskiego drzewa i symbolem życia. Na samym początku choinki ozdabiano wyłącznie w wigilijny wieczór (nikt wtedy nie myślał o wcześniejszym ozdabianiu choinek!) i wieszano na nich czekoladki, owoce, jabłka czy słomiane łańcuchy.

Dekoracje świąteczne na choinkę nawiązujące do tradycji ludowej

Wiele osób mylnie sądzi, że dekoracje świąteczne to współczesny wymysł. Prawda jest zgoła inna – większość ozdób bożonarodzeniowych nawiązuje bezpośrednio do ludowej tradycji! Co można tutaj szczególnie wyróżnić?

Ozdoba na choinkę w formie gwiazdy

Gwiazda betlejemska to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli świąt. Ozdoba, jaką wieszamy na czubku świątecznego drzewka, nawiązuje właśnie do Betlejemskiej Gwiazdy, która prowadziła mędrców do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Na szczycie drzewka gwiazda umieszczana była już od wielu dekad. Dzisiaj mamy ogrom gwiazd z różnych materiałów, które można w tym miejscu zamieścić.

Ozdoba bożonarodzeniowa – światełka choinkowe

To dekoracja, którą kocha chyba każdy, niezależnie od wieku! Oświetlenie choinkowe nadaje niepowtarzalnego klimatu, szczególnie późną porą. Co ciekawe, oświetlenie choinkowe też nie bierze się z przypadku! Niegdyś wierzono, że światło ma ogromną moc – chroni przed złem i odwraca uroki. Ma to też drugi aspekt – w wierze chrześcijańskiej to właśnie Jezus Chrystus nazywany jest światłem.

Dekoracje świąteczne do zawieszenia, nawiązujące do tradycji

Poza znanymi bombkami i łańcuchami, istnieją dekoracje, które przetrwały w różnych formach do dzisiaj. Na choince już wiele lat temu wieszano jabłka (zapewniające zdrowie i urodę domownikom), pierniczki i orzechy (zwiastujące dobrobyt) czy dzwonki (będące symbolem radości). Z chęcią kiedyś i dziś wieszamy także aniołki, w które dawniej wierzono, że są opiekunami domu.

Żywa choinka czy sztuczne drzewko bożonarodzeniowe? A może ekologiczna choinka z filcu?

Mimo upływu lat, wciąż wiele osób ceni sobie tradycję i nie wyobraża sobie celebracji Bożego Narodzenia bez żywego drzewka. Niektórzy stawiają jednak na sztuczne choinki, co jest wygodniejsze i bardziej trwałe. Stanowi to też świetne zabezpieczenie przed bijącymi się bombkami 😊 Jednak mnóstwo ludzi coraz chętniej spogląda w stronę ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są ekologiczne choinki z filcu! Dlaczego ekologiczne?

Większość produktów w Felt Label tworzona jest właśnie z syntetycznego filcu, który jest materiałem w 100% ekologicznym. Ten rodzaj materiału uzyskiwany jest w procesie recyklingu butelek PET. Tak więc z jednej strony stawiając na takie przedmioty dbamy o środowisko, a z drugiej – mamy szansę zapoznać się z niebanalnymi dekoracjami 😊.

Zainteresowała Cię ekologiczna choinka? Sprawdź poniższe propozycje, jakie znajdziesz w mojej manufakturze!

Duża filcowa wisząca choinka – udekoruj ją wedle uznania

Pierwsza propozycja to duża, filcowa choinka, którą można zawiesić na ścianie. Materiał został wycięty w kształcie drzewka i wzbogacony o drewniane kołki, na których można zawiesić dowolne ozdoby świąteczne. Choinka ma aż metr wysokości, wiec jest to sporych rozmiarów dekoracja na ścianę :) Produkt ten jest ponadczasowym połączeniem filcu i drewna – materiałów, które mimo upływu lat nie tracą na wartości. Ta doskonała alternatywa dla żywych i sztucznych choinek została wykonana z 2 warstw materiału, dzięki czemu jest sztywna i sprawia optyczne wrażenie trójwymiarowości.

Całkowicie drewniana choinka z limitowanej edycji

Coś, co spodoba się każdemu fanowi ekologii – drewniana choinka. Jest to mocno minimalistyczna dekoracja świąteczna w modnym ostatnio, skandynawskim stylu. To świetna propozycja dla osób kochających prostotę i stanowi idealną alternatywę dla zielonych drzewek. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, a także w przypadku małych mieszkań, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń. Po okresie świątecznym można ją łatwo przechowywać. Drewniane gałązki umożliwiają powieszenie ulubionych dekoracji, dzięki którym choinka może nabrać naprawdę oryginalnego charakteru bądź koloru.

Małe choinki do postawienia na stół czy komodę

Jeśli mowa o minimalistycznych i niedużych dekoracjach, małe filcowe choinki to również doskonały sposób na wprowadzenie do mieszkania bożonarodzeniowych akcentów. Ich niewielki rozmiar sprawia, że można je postawić w dowolnym miejscu: na parapecie, komodzie, stoliku RTV, biurku, stoliku nocnym czy na bożonarodzeniowym stole. Możliwości są niezliczone! Małe choinki wykonane są z 2 warstw filcu, co sprawia wrażenie trójwymiarowości. Te urocze filcowe drzewka mogę wykonać w dowolnym kolorze, z dostępnej palety barw. Można je bardzo łatwo przechowywać – choinki się składają, dzięki czemu praktycznie nie zajmują miejsca i bez problemu można je skryć w szufladzie, w oczekiwaniu na kolejne święta :)

Sprawdź filcowe choinki w rozmiarze S.

Filcowa choinka jako oryginalny kalendarz adwentowy

Projektując przedmioty w mojej manufakturze przywiązuję ogromną wagę nie tylko do jakości materiału i wykonania, kwestii dekoracyjnej, ale również – użyteczności. Choinki filcowe z mojej bożonarodzeniowej kolekcji sprawdzą się zatem nie tylko jako dekoracja świąteczna, ale również – jako kalendarz adwentowy! Szczególną uwagę polecam Ci zwrócić na choinki filcowe z kołkami, na których można zamiast dekoracji świątecznych powiesić małe prezenciki (np. w połączeniu z numerkami symbolizującymi dni do Adwentu). Może to być doskonała zabawa dla całej rodziny! Z kolei po upływie adwentu taką choinkę można „zastosować” jako dekorację na ścianie.

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.