Boże Narodzenie

Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa – czy da się ją zastąpić?

Choinka bożonarodzeniowa to dekoracja, bez której zdecydowanej większości z nas trudno sobie wyobrazić grudniowe święta. Do dekorowania drzewka z zapałem podchodzą zarówno dorośli, jak i dzieci. Choinka tak wpisała się w naszą tradycję, że nawet osoby nieobchodzące specjalnie świąt często decydują się na umieszczenie jej w swoich „4 kątach”. Kiedyś w centralnym punkcie mieszkania czy domu koniecznie musiało stanąć żywe drzewko. W dzisiejszych czasach mamy już sporo ciekawych alternatyw dla tradycyjnej choinki. I właśnie o tych alternatywach będzie dzisiejszy artykuł ?

Choinka – główny element świąt bożonarodzeniowych

Nie każdy wie, że tradycja stawiania i dekorowania choinek na święta narodziła się w Alzacji – historycznej krainie położnej nad Renem, w północno-wschodniej Francji. Co ciekawe, wielki reformator kościoła, jakim był żyjący w XV-tym wieku Marcin Luter, był zagorzałym zwolennikiem choinek bożonarodzeniowych (pomimo, że kościół katolicki wykluczył go z życia kościelnego!). Choinka związana była początkowo z przedchrześcijańskimi, ludowymi wierzeniami. Historia bożonarodzeniowych drzewek jest więc bardzo długa, mimo to w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić nam sobie święta bożonarodzeniowe bez tego drzewka. Żywe choinki to najczęściej udekorowany świerk lub jodła, coraz częściej zastępowane są one jednak sztucznymi drzewkami. W Felt Label stworzyłam dla Was ekologiczne alternatywy, które świetnie odnajdą się właściwie w każdym wnętrzu ?.

Alternatywa dla choinki tradycyjnej – nasze propozycje

Alternatywa dla choinki – czy to możliwe? Jak najbardziej! W różnorodnych sklepach możemy znaleźć ozdoby o przeróżnym wymiarze, kształcie i kolorze. W związku z tym, że pałam nieskończoną miłością do filcu i rozwiązań ekologicznych, w Felt Label znajdziecie choinki z filcu, a także choinki drewniane. Można je w dowolny sposób udekorować wedle swojego gustu lub zostawić w minimalistycznym stylu – wszystko zależy od indywidualnych upodobań ?. Pamiętajcie, że na jakiekolwiek drzewko się nie zdecydujecie, w Felt Label czekają na Was również niebijące się ozdoby świąteczne z filcu.

Choinka z filcu – ozdoba na lata

Żywe drzewko ma niestety to do siebie, że po upływie kilku tygodni musi być usunięte z domu. Istnieje oczywiście możliwość umieszczenia żywej jodły czy świerku z donicą z ziemią i posadzenie jej chociażby w przydomowym ogródku – jednak nie każdy ma na to chęć i możliwości. Dlatego też alternatywa dla choinki, jaką jest choinka z filcu czy też filcowa choinka z drewnianą nogą, wydaje się być wyborem idealnym ?. Jest to dekoracja, która posłuży Wam przez lata i nigdy się nie zniszczy ?. Możecie wybrać choinkę z filcu na ścianę bądź stojącą dekorację, którą można umieścić na stoliku nocnym, stole świątecznym czy dowolnym regale.

Choinka z filcu na ścianę

Pierwsza alternatywa dla choinki to choinka z filcu na ścianę. Może z powodzeniem posłużyć jako osobna dekoracja bądź stać się oryginalnym kalendarzem adwentowym (nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją w obu celach!). Jest to minimalistyczna dekoracja w skandynawskim stylu, wykonana w 100% z ekologicznego filcu syntetycznego. Choinka z filcu na ścianę jest sporych rozmiarów – jej wysokość sięga 120 centymetrów, więc z pewnością będzie stanowić trudną do przeoczenia dekorację bożonarodzeniową. Jest to dekoracja bardzo trwała, wykonana z podwójnej warstwy materiału.

Choinka drewniana – minimalizm w skandynawskim stylu

Kolejna propozycja, utrzymana w minimalistycznym i skandynawskim stylu to choinka drewniana. Odrobinę różni się wyglądem od choinek, do których jesteśmy przyzwyczajeni :). Wykonałam ją w całości z drewna w kolorze brzozowym, a jej wysokość sięga 50 centymetrów – jest to więc dekoracja idealna do postawienia na stole czy regale. Zajmuje niewiele miejsca, więc jej przechowywanie nie będzie problematyczne. To świetna propozycja szczególnie do małych mieszkań, urządzonych w minimalistycznym stylu. Na drewnianych “gałązkach” można umieścić dowolne ozdoby – te, które posiadasz w domu, bądź możesz też śmiało dokupić filcowe ozdoby świąteczne, które znajdziesz w Felt Label.

Ozdoby choinkowe z filcu – zobacz ofertę Felt Label

Niezależnie od tego, na jaką choinkę się w tym roku zdecydujesz – tradycyjną bądź na jej alternatywę, warto zwrócić uwagę na trwałe ozdoby choinkowe z filcu, które podobnie jak opisane powyżej dekoracje przetrwają lata ?. Nie musisz martwić się o ich zbicie czy zniszczenie. W Felt Label czeka na Ciebie multum propozycji, takich jak chociażby zestaw gwiazdek czy filcowych śnieżynek. Można je zawiesić na dowolnym drzewku czy luzem – na oknie, drzwiach czy ścianie. Jeśli poszukujesz delikatnych ozdób świątecznych z filcu, z całego serca polecam też Twojej uwadze filcowe podkładki w kształcie śnieżynek – pod talerze bądź kubek. Będą świetnym udekorowaniem świątecznego stołu ?

author-avatar

O Martyna

założycielka i projektantka manufaktury Felt Label. Od wielu lat projektuje oraz tworzy użyteczne i dekoracyjne produkty z filcu syntetycznego. Najważniejsza jest dla niej jakość – przywiązuje ogromną uwagę do najmniejszych detali – od projektu, przez wykonanie, aż po zapakowanie paczki i jej wysyłkę.